Digestoř je v českých domácnostech již stálým kuchyňským partnerem. Zbavuje místnost přebytečných par a pachů, které se uvolňují během vaření. Na českém trhu najdeme spoustu typů digestoří. Pokud hledáte ten pravý právě do vaší kuchyně, možná vám s tím pomůže právě tento článek.

Funkce digestoří

Jak bylo zmíněno výše, hlavní funkcí digestoří je odsávat přebytečné páry a pachy z místnosti, kde se vaří nebo peče.  Pokud digestoř v kuchyni chybí, pára se tak bude srážet na zdech nebo na stropě. Tím pak hrozí nebezpečí vzniku přebytečné vlhkosti či plísní. Také kuchyňská okna mohou být kvůli přebytečné páře často zapocená.  Otevřením oken se sice může místnost vyvětrat, ne vždy to ale pomůže tak rychle jako za pomocí digestoře. Každá digestoř je vybavena několika rychlostními stupni odsávání, od nízkých až po ty nejvyšší.  Jako doplňkovou funkci na digestoři jistě oceníte osvětlení a to zejména ti, kteří mají sporák na tmavém místě anebo také všichni, kteří vaří večer nebo za šera.  Při výběru digestoře můžete také narazit na modely na dálkové ovládání. To mohou ocenit zejména lidé se zdravotním postižením nebo lidé menšího vzrůstu, pro které je digestoř umístěna příliš vysoko.

Typy digestoří

Pokud jste se již po digestoři poohlíželi, určitě jste zjistili, že na trhu existuje mnoho typů v různých cenových variacích. Stačí si jen vybrat tu, která se do vaší kuchyně hodí nejvíce. Mezi nejoblíbenější typy digestoří se řadí digestoře komínové. Komínové se nazývají proto, že jsou umisťovány na zeď mezi dvě kuchyňské skříňky na místo, kudy vede ve zdi komín. Ten pak odvádí páry z místnosti ven. Digestoř si ale můžete pořídit i tehdy, pokud komín kuchyní nevede. Variantou je pak takzvaná recirkulační digestoř. Ta nasaje páru z místnosti a za pomocí zabudovaného filtru ji vyčistí. Vyčištěný vzduch pak pošle zpět do místnosti. Jaký filtr vybrat záleží opět na vás a intenzitě vašeho vaření. Typů filtrů s různou dobou životností  a různou pořizovací cenou je mnoho. Další oblíbenou variantou jsou podvěsné digestoře, které se používají především v menších kuchyních. Digestoř je umístěna pod skříňkou umístěnou nad sporákem. Výhodou tohoto typu je to, že digestoř je ve skříňce schovaná a není tak na první pohled vidět.

Co je ještě při výběru digestoře důležité?

I přesto, že se výrobci zaměřují na nízkou hlučnost digestoří, mohou být některé typy hlučnější. Dobré je tedy se zamyslet nad tím, zda nebude případný hluk vadit sousedům.  Důležitým parametrem je také sací výkon. Obecně platí, že čím větší místnost, tím vyšší sací výkon budete potřebovat. Zvažte také velikost samotné digestoře. Nejčastěji se prodávají v rozměrech 60 nebo 90 cm. Správnou šířku digestoře zvolíte podle šířky sporáku. Pokud pořídíte širší digestoř než sporák, je to pořád lepší varianta než mít užší digestoř a širší sporák. Kromě funkčnosti záleží také na vzhledu digestoře. Nejčastěji narazíte na celokovové nebo kombinované varianty, např. kov a sklo. Nejvíce se jich vyrábí z nerezu. Design a barvu potom vyberte tak, aby se co nejvíce hodila do stylu vaší kuchyňské linky.