Dámské boty jsou nesporně velký tématem pro každou ženu. Primárně jsou boty určeny pro ochranu lidské nohy, ale čím dál častěji jde spíše o dekoraci a módní doplněk. Dámská obuv se liší od kultury ke kultuře, ale především velmi citlivě reaguje na změny módních trendů.

Velmi pestrá je nabídka materiálů, přičemž tradičně byly boty vyráběny z kůže, plátna nebo oblíbené dřeváky pochopitelně ze dřeva. V současné době však do obuvnického průmyslu vstoupily další suroviny, jako kaučuk či plasty.

Nejstaršími známými botami jsou sandály z doby přibližně 7000 nebo 8000 let př.n.l., které byly objeveny v jeskyni Fort Rock ve státě Oregon v roce 1938. Sandály zůstaly hlavním typem obuvi vlastně až do středověku, kdy se konstrukce obuvi stala propracovanější a složitější. Šitá podrážka se začala používat od 17. století u většiny kožených bot. O století dříve se u bot začaly objevovat podpatky, jejichž výška zpočátku odrážela postavení nositelky. Módní a městské dámy nosily podpatky vyšší, venkovské dámy pak spíše praktičtější silnější a nižší podpatky. Po zkrácení sukní v polovině osmnáctého století se najednou zvedl erotický zájem o boty s vysokým podpatkem, které způsobovaly optické zúžení a zmenšení dámské nožky a zjemnění tvaru kotníku. V této době pak začala éra bohatě zdobených botek s nejrůznějším vyšíváním či přezkami a stuhami.

V dalších letech se pak dámská obuv stala doslova odrazem aktuální situace ve společnosti. Stávala se usedlejší, prostší, praktičtější, nebo naopak frivolnější a zábavnější. Vždy podle okamžitého diktátu doby. Na počátku dvacátého století byla pro běžné nošení typická černá, hnědá a bílá barva obuvi. Barevné boty byly určeny především k večerním šatům. Po druhé světové válce se pravidla pro nošení dámské obuvi významně uvolnila. V průběhu let se opět vystřídala celá řada stylů, ať již šlo o boty se silnou korkovou či dřevěnou platformou, botky s nejrůznějšími variacemi podpatků či mnoha variacemi špiček bot či jejich střihu.

Dnešní doba přeje rozmanitosti. K dispozici jsou v podstatě všechny módní obuvnické prvky a tvary bot, které byly v průběhu let a staletí vyvinuty a různě modifikovány. Unikátem dneška je, že všechny styly jsou k dispozici ve stejný čas a všechny jsou současně moderní, takže není možné šlápnout vedle. Důležité je jen správně tyto boty nosit a kombinovat.

 

Dámské boty – jak se v nich vyznat?

Existuje celá řada kritérií pro správný výběr dámské obuvi. Zvláště u žen musí boty odpovídat stylu oblékání a příležitosti, ke které jsou obuty. Nicméně je nutné vzít v potaz také pohodlí nohy.

Obecně se boty dělí na dvě hlavní kategorie, a to na boty s podpatkem a bez podpatku. Obě kategorie však mohou v principu zahrnovat boty pro stejnou příležitost. Podpatky však zvedají nohu nad zem a opticky zlepšují tvar nohy. Mohou mít nejrůznější tvar, výšku, šířku a také mohou být v jiné barvě než zbytek boty či dokonce být vyrobeny z odlišného materiálu. Fantazii se v tomto případě meze nekladou.

Poměrně často se dámské boty dělí i dle délky. Těmi nejvyššími jsou kozačky nejrůznější délky, od těch nad kolena po ty, které dosahují do poloviny lýtek. Pak jsou to botky kotníkové, které mohou dosahovat těsně pod kotníky nebo i několik centimetrů nad ně. A posledními dvěma kategoriemi jsou nízké boty a sandály.

Kdyby to nestačilo, lze dámské boty třídit dle toho, zda mají plnou patu i špičku nebo pouze patu či volnou špičku i patu. A pochopitelně dle použitého materiálu jsou boty určeny pro konkrétní roční období či terén. Takže do hor zvolíte outdoorové boty, pro sport pak tenisky či běžecké boty. Nicméně není výjimkou, že i tento typ obuvi mohou mnohé ženy vzít ke kalhotám čí džínám a doplnit je na první pohled netypicky sáčkem či vestou.

 

Pohodlí nebo estetický dojem?

Kozačky, kotníkové botky, lodičky nebo sandály můžete obout prakticky k jakémukoliv typu oděvu. Džíny či legíny, šaty, sukně, minisukně nebo i šortky, to vše lze zkombinovat se všemi zmíněnými typy obuvi.  V případě kozaček či kotníkových bot je na výběr pochopitelně několik variant materiálu, které mohou být silnější nebo tenčí, teplejší nebo spíše dekorativní.

I ženy mají v oblibě těžké vyšší boty s drážkovanou podrážkou. Ty jsou na první pohled ideálním doplňkem džín či kalhot různého typu, ale v poslední době se staly mezi mladými dívkami oblíbenými i v kombinaci s minisukní.

Dámské kožené nebo semišové boty kotníčkového stylu s gumovými plochými podrážkami a otevřeným šněrováním se dvěma páry oček jsou nejčastěji nošeny k džínům nebo kalhotám v kombinaci se svetrem, lehkou bundou nebo pláštěm. Nicméně není žádnou výjimkou, obují-li je děvčata k sukním jakékoliv délky.

Večerní šaty a speciální příležitosti vyžadují také adekvátní obuv. Jednoznačně těmto situacím vyhovují lodičky s různou délkou podpatku, ale módní tvůrci dnes přichází s bohatou nabídkou večerní obuvi zdobené decentně nebo výrazněji.

Designově velmi podobné jsou takzvané chelsea boty, které rovněž sahají ke kotníkům, ale nemají šněrování a jsou opatřeny pružnými vsadkami, které je těsně obepínají kolem kotníků. Tyto boty vypadají velmi dobře v kombinaci s kalhotami a bundičkou nebo sáčkem, ale k sukni se opravdu příliš nehodí.

Sandály jsou opět velmi obsáhlá skupina produktů, takže se velmi těžko definuje jejich použití, ale obecně se jedná o letní obuv, takže kalhoty či jakékoliv délky nemohou být špatnou volbou. Jejich speciální variantou jsou však dřeváky, které trošku inklinují k retro stylu, takže kalhoty do zvonu či volná tunika nebo námořnický styl budou ideální.

V posledních letech se staly horkou novinkou crocsy, které se prakticky staly univerzálním kusem obuvi, což znamená, že je můžete obout prakticky k čemukoliv, snad s výjimkou večerních šatů.

Tím pochopitelně nabídka dámských bot nekončí, co třeba mokasíny, charakteristické jutové espadrilky, dámské boty v pánském stylu nebo baleríny či baby doll boty, připomínající boty pro panenky. Zejména baby doll botičky v kombinaci s kruhovou sukní nebo šaty s barevným potiskem rozzáří každou ženu.

Dámské boty jsou jednoznačně nedílnou součástí osobnosti jejich nositelky a vyjadřují do jisté míry její individualitu.